جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

9 روش باز كردن لوله سينک ظرفشويی

در این آموزش شما یاد میگیرد چطور با 9 روش لوله سينک ظرفشويی را با استفاده از لوازم و موادی که احتمالاً در زیر سینک یا کابینت خود پیدا می‌کنیدرفع گرفتگی کنید.

سینک ظرفشویی یکی از بخش‌های پراستفاده در اکثر خانه‌هاست. وقتی گرفتگی در سینک ظرفشویی اتفاق می‌افتد، می‌تواند کارهای روزمره مانند پخت و پز و تمیزکردن را دشوار کند. باز کردن گرفتگی در لوله‌های سینک ظرفشویی می‌تواند با استفاده از چند روش ساده انجام شود. اگر یک روش جواب نداد، می‌توانید به روش‌های دیگر نیز مراجعه کنید. منابع آموزشی فراوانی وجود دارند که می‌توانند به شما در این امر کمک کنند و فرآیند را آسان‌تر کنند.

اگر وفق به رفع گرفتگی لوله نشدید میتوانید همین الان با لوله بازکنی کرج تماس بگیرید.

9 روش باز كردن لوله سينک ظرفشويی

قبل از اقدام برای رفع گرفتگی سینک آشپزخانه، مراحل آماده‌سازی را انجام دهید. ابتدا وضعیت شیر آب را بررسی کنید. اگر آب به طور کندی تخلیه می‌شود ولی همچنان از لوله عبور می‌کند، منتظر باشید تا کاملاً تخلیه شود.

در صورتی که سینک کاملاً مسدود شده و آب نمی‌تواند تخلیه شود، باید آب راکد را به دستی حذف کنید. می‌توانید از جاروبرقی با دسته مرطوب و خشک یا سطل استفاده کنید.

پس از آماده‌سازی کامل و جلوگیری از ورود آب به سینک، می‌توانید به مراحل برطرف کردن گرفتگی سینک بپردازید.

برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چه باید کرد؟

چگونگی باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی به نوع مسدودی کاملاً وابسته است. برخی گرفتگی‌ها از دیگران محکم‌تر هستند. همیشه بهتر است با استفاده از روش‌های ملایم شروع کنید تا لوله‌های خود را آسیب نرسانید.

اگر لوله‌های PVC دارید یا سینک شما به هیچ وجه تخلیه نمی‌شود، توصیه می‌شود از آب جوش استفاده نکنید. همچنین، محلول‌های شیمیایی و اسیدی مانند بازکن‌های سینک ظرفشویی را به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید زیرا ممکن است خورندگی ایجاد کنند. ما در اینجا 9 روش ساده برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی را به شما آموزش داده‌ایم.

1. باز کردن سینک با دستان خالی

ابتدا با قرار دادن یک سطل زیر سینک، آب را خارج کنید. در برخی موارد، گرفتگی در لوله فاضلاب به دلیل انباشتن مواد غذایی و زباله‌های دیگر در سینک ایجاد می‌شود. اگر گرفتگی بیشتر در پایین لوله است، از چراغ قوه بهره ببرید تا گرفتگی را بهتر مشاهده کنید. با استفاده از دستکش، دست خود را به داخل لوله فاضلاب ببرید تا موها، تکه‌های غذا، دستمال کاغذی یا هر نوع زباله دیگری که باعث گرفتگی شده است را خارج کنید. اگر گرفتگی حل نشد، به روش‌های بعدی مراجعه کنید.

2. استفاده از جوش شیرین و سرکه

راه‌های مختلف خانگی برای بازکردن لوله سینک ظرفشویی وجود دارد، بنابراین می‌توانید از اقلام موجود در منزلتان شروع کنید. یکی از روش‌هایی که می‌توانید امتحان کنید، استفاده از جوش شیرین و سرکه است. در اینجا نحوه استفاده از آنها برای باز کردن گرفتگی سینک را توضیح می‌دهیم.

 • پس از خالی کردن آب متراکم در سینک، یک فنجان جوش شیرین را به لوله بریزید و با یک قاشق آن را به داخل لوله فشار دهید.
 • سپس یک فنجان سرکه سفید را به لوله بریزید.
 • درپوش لوله را قرار دهید تا از بازگشت آن جلوگیری کنید.
 • بین 15 تا 20 دقیقه صبر کنید، سپس درپوش را بردارید و آب داغ را در لوله جاری کنید.

3. استفاده از آب داغ

اگر جوش شیرین و سرکه نتیجه ندادند، آب داغ یک راه حل ساده و بسیار موثر برای رفع این مشکل است.

 • نیمی از یک قابلمه آب را روی اجاق گاز قرار دهید تا به جوش برسد.
 • سپس آب داغ را به لوله فاضلاب سینک خود بریزید.
 • پس از چند دقیقه، شیر آب را باز کنید و ببینید آیا گرفتگی رفع شده است یا خیر. اگر همچنان لوله مسدود است، این روش را مجدداً تکرار کنید.
 • در صورت بی‌نتیجه بودن دوبار تلاش، به روش‌های دیگر مراجعه کنید.

 

مهم است به یاد داشته باشید: اگر لوله‌های سینک شما از نوع PVC هستند، هرگز آب جوش را در لوله نریزید زیرا ممکن است به آنها آسیب برساند.

4. استفاده از صابون

یکی از دلایل اصلی گرفتگی سینک آشپزخانه، چربی است، بنابراین بهتر است هرگز چربی را به سینک آشپزخانه خود بریزید. اما خوشبختانه، از طریق استفاده از صابون ظرفشویی، می‌توانید چربی اضافی را از لوله‌ها پاک کنید.

 • تلمبه را روی سوراخ سینک قرار دهید.
 • پس از حذف آب متراکم در سینک، آب گرم را باز کنید.
 • حدود یک فنجان صابون ظرفشویی را در سینک بریزید و اجازه دهید آب گرم آن را از طریق لوله‌ها عبور دهد.
 • بگذارید حدود 10 تا 15 دقیقه از ریختن صابون بگذرد، سپس با ریختن مقداری آب در سینک عملکرد آن را بررسی کنید.
 • در صورت لزوم این فرآیند را تکرار کنید، اما از ترکیب صابون ظرف با مواد شیمیایی مثل اسید لوله بازکن خودداری کنید.

5. استفاده از تلمبه چاه بازکن

گاهی وقت‌ها، تنها راه حل برای باز کردن گرفتگی سینک استفاده از تلمبه است. حتی اگر ابزارهای یک لوله‌کش حرفه‌ای را نداشته باشید، با تلمبه چاه بازکن می‌توانید این مشکل را حل کنید. این ابزار نه تنها برای تخلیه توالت فرنگی مناسب است.

 • ابتدا مقداری آب در سینک جمع کنید، سپس از یک تلمبه استاندارد استفاده کنید.
 • دسته تلمبه را بگیرید و با فشار دادن به سمت پایین، تلاش کنید.
 • این کار را چندین بار تکرار کنید.
 • اگر آب از سینک تخلیه شد، احتمالاً گرفتگی رفع شده است.
 • با ریختن آب، بررسی کنید که گرفتگی حل شده یا خیر. در صورت لزوم، مراحل قبلی را دوباره تکرار کنید.

 

توجه: اگر قبلاً از محلول بازکن لوله استفاده کرده‌اید، از تلمبه چاه بازکن استفاده نکنید. این امر ممکن است باعث برخی مشکلات پوستی شود که مطمئناً نمی‌خواهید با آن روبرو شوید.

6. استفاده از آویز لباس

در صورتی که روش‌های قبلی نتیجه‌ای نداشته باشند، این روش را امتحان کنید. اغلب گرفتگی‌های سطحی را می‌توان به راحتی با استفاده از یک چوب لباسی باز کرد.

 • یک آویز لباس سیمی را خم کنید. انتهای سیم را به شکلی مشابه گیره کاغذ خم کنید و بچرخانید تا شبیه قلاب شود.
 • سیم را به داخل لوله ببرید و آرام و با دقت آن را جابجا کنید تا به گرفتگی برخورد نکند.
 • هر چیزی که در داخل لوله گیر کرده است، با جابجا کردن و تکان دادن سیم، سعی کنید آن را به قلاب بچسبانید و بیرون بکشید.
 • این فرآیند را به آرامی و با دقت تکرار کنید تا گرفتگی حل شود، و از اینکه نگران باشید چندین بار تکرارش کنید.

7. بررسی سیفون زیر سینک

عموماً، مواد غذایی در سیفون زیر سینک انباشته می‌شوند. سیفون، آن قطعه لوله‌ای به شکل S یا U که زیر سینک قرار دارد، باید بررسی و در صورت وجود گرفتگی، پاکسازی شود.

 • یک سطل زیر سیفون قرار دهید.
 • از یک آچار فرانسه استاندارد برای باز کردن سیفون استفاده کنید و آن را جدا کنید.
 • لوله را تکان دهید تا ذرات موجود در آن شل شوند و از یک برس تمیزکننده مناسب برای پاکسازی ذرات چسبناک استفاده کنید.
 • سپس سیفون را دوباره به هم وصل کنید، اما مراقب باشید که مهره‌ها را بیش از حد فشار ندهید زیرا ممکن است باعث ترک در لوله شود.
 • سرانجام، آب را باز کرده و از رفع گرفتگی مطمئن شوید.

8. استفاده از محلول لوله بازکن

در صورت لزوم می‌توانید از یک محلول لوله بازکن برای سینک ظرفشویی استفاده کنید. به فروشگاه مراجعه کرده و یک محلول لوله بازکن مناسب تهیه کنید. اما باید توجه داشت که استفاده مداوم از این نوع محصولات، که خاصیت خورنده‌ای دارند، ممکن است آسیب‌های جدی به سیستم لوله‌کشی وارد کند و ممکن است باعث پوسیدگی و خراب شدن اتصالات لوله‌ها شود که این موضوع می‌تواند به هزینه‌های سنگینی برای تعمیرات منجر شود.

حتما دستورالعمل های روی بسته‌بندی را بخوانید و به نکات و توصیه‌های آن توجه ویژه داشته باشید. به عنوان مثال، محلول لوله بازکن را با صابون ظرفشویی مخلوط نکنید.

مقدار مشخص شده از محلول را در لوله بریزید و به مدت 15 تا 20 دقیقه صبر کنید. در صورت لزوم، این کار را تکرار کنید، اما به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد از محلولات می‌تواند به سیستم لوله‌کشی آسیب برساند.

9. استفاده از فنر لوله‌بازکن دستی

اشخاصی که به طور آزادانه از آچار برای برطرف کردن گرفتگی‌های عمیق سینک ظرفشویی استفاده می‌کنند، می‌توانند از فنر لوله‌بازکن دستی نیز استفاده نمایند.

هنگام استفاده از فنر دستی، حتماً به یاد داشته باشید که هرگز از نیروی بیش از حد استفاده نکنید. اگر با فشار ملایم ولی محکم به گرفتگی بر نمی‌خورید، بهتر است روش دیگری را امتحان کنید تا از آسیب به لوله‌ها جلوگیری کنید. مراحل استفاده از فنر لوله‌بازکن دستی به شرح زیر است:

۱. فنر را در دهانه لوله تخلیه سینک قرار دهید، این ممکن است نیاز به برداشتن درپوش سینک یا جدا کردن سیفون داشته باشد.
۲. فنر را به آرامی و به داخل لوله فشار دهید تا به محل گرفتگی برسد.
۳. با فشار ملایم اما محکم، فنر را به صورت چرخشی حرکت دهید. اگر احساس کردید فنر گیر کرده است، آن را بچرخانید و به آرامی بیرون بکشید.
۴. پس از انجام این مراحل، فنر باید گرفتگی را آزاد کرده و آن را از مجرای فاضلاب خارج کرده یا به اندازه کافی شل کنده باشد تا با ریختن آب، گرفتگی از بین برود. به مدت چند دقیقه آب را باز کنید تا از رفع گرفتگی اطمینان حاصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *